Arhiiv 2010/11

BTP

19.11.10

Baltic Training Programme Õppemoodul II. Seekord toimus õppemoodul Läti Vabariigis Valmire ilusas väikelinnas.

Kõik osalejad elasid ühes väikeses mugavas hotellis Volmar, kus toimus enamus loenguid. Kõik lõuna-ja õhtusöögid toimusid samuti selles hotellis.
Võrreldes esimese õppemooduliga oli toimunud palju muudatusi. Seekordne õppemoodul oli ühe päeva pikem, osalejaid oli rohkem, esitatud projektid oli tugevamad ja loengute kava muudetud.
Loengutes viidi tähelepanu rohkem projektide kirjutamise õpetamisele ja ettevõtlusele, eriti piiriülesele tegutsemisele.
Ajaloo osa oli lühem ja palju huvitavam, sest õpilastele oli saadetud kodutööd. Neid oli huvitav kuulata, sest iga õpilane oli lähenenud küsimusele oma nurga alt. Balti riikide ajaloole ja arengule oli pühendatud terve päev, kuid seekord ei olnud ainult loeng vaid toimusid ka grupitööd.
Piiriülese ettevõtluse osa suurenes märgatavalt ja sellele pühendati nüüd terve päev. Toimusid väga aktiivsed grupitööd ja õpilastele väga meeldis ülesannetega tegeleda. Seekord olid ülesanded seotud ka õpilaste projektide arendamisega. Suurenes ka projektide planeerimise ja juhtimise osa, kuna leiti, et seda on õpilastel rohkem vaja teada. Kultuurierinevuste loeng oli väga huvitav nagu eelmine kordki. Seekord tekkis õpilaste ja lektori vahel väga hea suhe ning palju põnevaid olukordi.
Projektide konsulteerimine toimus kahel õhtul ja kõigi osalejatega kohtuti kahel korral. Vahepeal pidid õpilased oma projekte edasi arendama.
Konsultantide sõnul oli projektide üldine tase märgatavalt paranenud, kuid erinevused projektide vahel kasvanud. Seekord olid osa õpilasi oma projekti juba ellu rakendanud ning neile pidid konsultandid andma rohkem praktilist nõu, mida edasi teha.

Esimese päeva õhtul toimus pärast loengiud tutvustamine. Osad tegid seda grupitööna (Eesti ja Rootsi osalejad) ning teised individuaalselt. Niimoodi said kõik teada, kest kust tuli, kus koolis käib ja millega veel tegeleb peale õppimise. Pärast tutvustusvooru toimus all hotelli restoranis kokteiliõhtu, kus õpilased said teineteist paremini tundma õppida.
Ilmaga Lätimaal grupil ei vedanud, sest kogu aeg sadas ja oli päris külm ning tuuline. Teisel õppemooduli päeval käisid kõik osalejad kohalikus piirkonnas ekskursioonil. Esimesen külastasime Valmiera regiooni suurimat ettevõtet, mis toodab klaasfiibrit ja on üks kolmest sarnasest tehasest Euroopas. Ettevõte andis tööd 900 inimesele. Peale sõitu ja lõunatamist ühes ilusas veskis viidi kogu grupp vaatama Nõukogude Liidu aegset pommivarjendit, mida säilitatakse sellisena, nagu see oli. Varjend oli ehitatud ekstra Läti Nõukogude Sotsialistliku Vabariigi juhtkonnale ja tehtud selleaegsete parimate standardite järgi. Sellel ajal ehitati ikka väga halvasti. Pommivarjend asus aga ühe Läti sanatooriumi all keset ilusaid metsi. Edasi viidi grupp vaatama Cesise vanalinna ja kindlust. Kuna oli väga tuuline ja vihmane, oli vanalinna ekskursioon õnneks väga lühike. Pärast ekskursiooni toimus väike etendus kindluses, millest grupi liikmed pidid osa võtma. Toimus grupist parima rüütli valimine ja selleks viidi läbi kolm võistlust - karkudel kõnd, odavise ja ammulaskmine. Grupist osalesid mees-soost õpilased ja võitjaks, ehk parimaks rüütliks, tuli Oskar Kulla rootsist. Pärast pikka külmetamist õuest viidi grupp keskaegsele õhtusöögile Cesise lossis.
Pärast õhtusööki toimus kindluses pikk ja huvitav ekskursioon, mille käigus pidi ronima kindlusetorni tippu ja kõige lõpus laskuma vangide hoidmise keldrisse. Tagasi hotelli jõuti alles hilja õhtul.
Väga meeldiv oli igaõhtune kella kümnene ühine teejoomine koos võileibadega.

 Kõik osalejad jäid toimunud õppemooduli esimese osaga väga rahule.

Projekti koduleht