Arhiiv 2010/11

Baltic Training Programme projekti teise õppemooduli lõpuseminar

09.12.10

Baltic Training Programme projekti teine õppemoodul on lõppenud.

Teise õppemooduli teine osa toimus järjekordselt Läti Vabariigi Valmiera väikelinnas 04. - 06.12.2010.a. Vahepeal oli saabunud talv suure lumega, mis põhjustas väikesi probleeme meie logistilises süsteemis. Kohale saabusid kõik osalised esimesest korrast. Esimesel päeval toimus peale lõunat ning esimesi jällenägemisrõõme kaks loengut: Regionaalne kutseõpe – võimalused õppimiseks välisriigis ning Tööjõuturu olukord regioonis – kogemused ja regulatsioonid. Mõlemad loengud viisid läbi Läti vastava ametkonna spetsialistid. Samal päeval toimusid õpilaste konsultatsioonid projektide parandamiseks ja presentatsioonide tegemiseks.

Projekti osalejate praktika ettevõtetes toimus ajavahemikul 15.11. - 03.12.2010.a

Eestist osalenud õpilased viibisid praktikal järgmistes kohtades:

Anna Gudkova - Narva Kutseõppekeskus - praktika Rootsi ettevõttes "Rysslandsresor & Estlandsresor"

Julia Udodova – Tartu Kutsehariduskeskus – praktika Rootsi ettevõttes "Jannes & Hembageri"

Ilja Prokopjev – Tallinna Teeninduskool – praktika Rootsi ettevõttes "Bishop Arms"

Carolin Saareots – Tallinna Transpordikool – praktika Läti ettevõttes "LGL Net"

Kadri Schutting – Tallinna Majanduskool – praktika Läti ettevõttes "Valmiera Äriinkubaator"

Läti õpilased viibisid praktikal järgmiselt:

Madara Krecere – Smiltene Tehnikakool – praktika Rootsi ettevõttes "Ridterapi Novalis"

Madara Liepina – Smiltene Tehnikakool – praktika Rootsi ettevõttes "Helena Hund Hotel"

Zane Cakure – Vidzeme Ülikooli kolledž – praktika Eesti ettevõttes "Gemhill Ltd."

Artis Lielbardis – Vidzeme Ülikooli Kolledž – praktika Eesti ettevõttes "Polli Aiandusuuringute Keskus"

Janis Zarins – Riia Tehnikaülikool – praktika Eesti ettevõttes "Lemminkäinen Eesti AS"

Raivis Fridrihsons – Vecbebri Kutsekool – Praktika Rootsi ettevõttes "Il Cardinale"

Rootsist osales kolm õpilast ja olid praktikal järgmiselt:

Oskar Kulla – Lärande i Östergötland AB – praktika Läti ettevõttes "Madonas Poligrafists"

Jessica Sandblom – Lärande i Östergötland AB – praktika Eesti ettevõttes "AS Henrietta"

Azin Arefinejad – Lärande i Östergötland AB – praktika Läti ettevõttes "Stendera Ziepju Fabrika"

Õpilased jäid oma praktikaga väga rahule. Saadi väga palju uusi kogemusi ja nähti ära, kuidas tegelikus elus nende väljamõeldud projekt toimib.

Teine päev oli õpilastel oma esitluste ettevalmistamiseks ja vajadusel konsultantidega suhtlemiseks. Projekti meeskonnal toimus kokkusaamine, kuhu saabusid ka ülejäänud meeskonna liikmed, kes Valmieras enne kohal ei olnud. 
Meeskonna koosolek peeti kohalikus Volmari hotellis, kus kõik programmis osalejad ka elasid. Analüüsiti tehtut ja arutleti ning võeti vastu otsuseid, et asju paremaks muuta. Põhiteemadeks olid õpilaste keeleoskus, kirjutatud projektid, õpilastele projekti reklaamimine, loodud andmebaasi korrastamine ja täiendamine, projekti nähtavamaks muutmine internetis, praktikakohtade leidmiste probleemid, tähtajad projektide vastuvõtmiseks, õpilaste kindlustamine. Oli ka kaks tähtsamat teemat – järgmise aasta plaan ja projekti tulevik ehk mis saab peale projekti lõppu. Tuleviku osas otsime veel lahendusi, kuid pakuti välja mitu programmi, kus võiks selle projektiga jätkata. Leppisime kokku kevadise huvigruppide seminari teema.

Õhtul enne õhtusööki käidi kogu grupiga uisutamas. Oli lõbus üritus ja sai palju nalja, sest suurem osa inimesi polnud aastaid enam uisutanud.

Viimase päeva hommikupoolikul toimusid õpilaste projektide esitlused. Nende hulgast valiti välja parimad, igast riigist kaks esinejat.
Eestist esinesid seminaril Julija Udodova Tartu Kutsehariduskeskusest, kes kirjutas äriprojekti pagaritöökoja loomiseks ja Carolin Saareots Tallinna Transpordikoolist, kes kirjutas äriprojekti internetis tatoosalongi avamise kohta.

Väljavalitud õpilased esinesid oma projektidega Vidzeme Ülikoolis toimunud huvigruppide seminaril. Seminaril, mis toimus teemal „ Piiriülene ettevõtlus kui kutseõppe aineala“ esinesid ka Eesti Ettevõtluse Arengu Sihtasutusest Ele – Merike Pärtel ja Ansis Murnieks Rootsi Kaubanduskojast Lätis. Esinemiste peateemadeks olid investeeringud välisriikidesse ja parimad näited elust, kus väiksed firmad on kasvanud suurteks eksportivateks ettevõteteks. Seminari lõpus toimus väike eine ja autasustati projektis osalejaid. Loodame, et nende kirjutatud projektidest rakendub nii mõnigi ellu ja nad ise reklaamivad meie programmi kui head võimalust enese arendamisks.

Peale seminari sõideti kodudesse laiali ja paljud lubasid omavahel Facebookis edasi suhelda ning edaspidigi kokku saada.

Lisainfo Baltic Training Programme projekti kohta asub siin.

Projekt on toetatud Kesk-Läänemere programmi INTERREG IV A poolt.

Toomas Siimso
Projekti koordinaator Eestis