Arhiiv 2014/15

Kutseharidust saab mitmel erialal hakata omandama töökohapõhiselt

09.01.15

Kutseharidusasutuste talvine vastuvõtt annab võimaluse õppima asuda ka tööl käivatel inimestel, sest mitmeid valikus olevaid erialasid saab õppida sessioonõppes või lausa töökohapõhiselt.

uudised.err.ee

Marii Kangur

Eile 18:15

Töökohapõhine õpe annab võimaluse juba töötaval inimesel end täiendada, kuid samas võivad õpilased endale sel viisil püsiva töökoha leida, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Valgamaa kutseõppekeskuses saab esimest korda õppida tegevusjuhendajaks ja hooldustöötajaks töökohapõhiselt. Sisuliselt tähendab see, et juba hooldekodus töötavad inimesed saavad oma tööks vajalikke teadmisi hõlpsalt juurde õppida.

"Nad ei pea selleks lisaaega leidma, vaid nende õpe toimubki täpselt sellise graafiku alusel nagu inimene ise tööl käib ja siis see toimub täpselt tema töökohas paralleelselt tema igapäevase tööga," selgitas Valgamaa kutseõppekeskuse juhtõpetaja Jane Talvik.

Talvik rääkis, et töökohane õpe on välja kujunenud läbi selle, et teha inimestele õppimine lihtsamaks. "See on õppevorm, mis tagab inimestele kergema kooliskäimise, teooria ja praktika omandamise," lisas ta.

Narva kutseõppekeskuses saab keskhariduse baasilt töökohapõhiselt õppida kõikidel erialadel. Talvel võetakse õpilasi vastu neist kolmele.

"Meie kogemus on see, et õppijad, kes samal ajal töötavad, on väga motiveeritud õppima," kinnitas Narva kutseõppekeskuse direktor Riina Veidenbaum ning täpsustas, et neil on kolmandik õppeajast ettenähtud koolis ja kaks kolmandikku ettevõttes.

Veidenbaumi sõnul lepitakse töögraafik väga täpselt kokku. "Ta on keerulisem kui koolipõhiselt organiseerimine iga konkreetse õppija puhul ettevõttega õppijaga kokkulepete sõlmimine," nentis ta.

Tartu kutsehariduskeskuses iseloomustab talvist vastuvõttu sessioonõppe võimalusega erialade rohkus. Tartu kutsehariduskeskuse turundusjuhi Kaire Metsa sõnul tuleb sessioonõppesse kahte tüüpi inimesi.

"On need, kes soovivad õppida midagi sootuks muud - eriala vahetajad. On see siis kondiiter või turismivaldkondki. Aga samas on meil ka selliseid edasiõppijaid, kes ennast juba õpitud erialal täiendada tahavad ja jätkuõppekavad on justnimelt neile," rääkis Mets ja tõi välja näiteks sõiduauto diagnostika või üsna uue erialana avaliku sektori finantsisti.

Metsa arvates on nende õppeasutus just spetsialiseerumise ja lisaoskuste omandamise koht. Need õppekavad on tema sõnul üsna lühikesed, aga saab oma erialal ennast täiendada. Siiski on alles ka tavapärane päevane õpe.

Helemai Valge ja Rauno Karro alustasid Tartu kutsehariduskeskuses rekreatsioonikorralduse õppimist juba sügisel ja naudivad väga õppeaktiivsust.

"Mulle meeldib ka see, et see haldab endas ka erinevaid aktiivseid tegevusi, et me ei istu ainult klassiruumis ja ei tuubi erinevaid asju pähe," lausus Helemai.

"Ei ole mööda külgi maha jooksnud," lisas Rauno.

Toimetas Liis Velsker

http://uudised.err.ee/v/eesti/d2b06f41-f944-400f-8f3f-7cf0b2b43e1c